A fertőzés átvészelése életre szóló védettséget jelent!
Az első megbetegedés detektálása 1952-ben történt. 2015/16-ban Dél-Amerikában és a Karib-térségben jelentkező kiugró esetszám oka, hogy ezen a területen korábban nem volt olyan mértékben jelen a vírus (szúnyogfaj), így az ekkor várandós nők először találkozhattak a kórokozóval. Afrika, Ázsia bizonyos részein gyermekkorban már lezajlik a betegség, így a magzatot nem károsítja már.
Fontos tudni:
- Egy speciális szúnyogfaj, az Aedes csípése okozza, hasonlóan, mint a sárgaláz, a Dengue-láz, Chikungunya-láz esetében.
- Az állat napközben is támad.
- Szexuális átvitel jellemző!
- A terhesség alatti megbetegedés súlyos fejlődési rendellenességet okozhat a születendő babának!
Tünetek:
Gyakran ki sem alakulnak, nagyon enyhék, influenzaszerűek lehetnek. A lappangási idő 3-12 nap közötti; csak tüneti kezelés létezik. Ritkán okozhat Guillen-Barré szindrómát.
Megelőzés:
- Terhes nők számára nem javasolt az utazás.
- Célszerű az endémiás területen tartózkodás alatt a fogamzásgátlást megoldani!
- Megfelelő szúnyogriasztót kell használni, csak így kerülhető el a vírus szervezetbe jutása!
- Az utazást követően is folyamatossá kell tenni a fogamzásgátlást, el kell kerülni a teherbeesést, a szexet terhes nővel: ha csak a nő utazott 2 hónap, ha csak férfi vagy mindketten együtt , 3 hónap várakozás javasolt.
A jelenlegi vizsgálatok alapján 10-ből 1 terhesség alatti fertőzést követi a baba károsodása: kisfejűség, idegrendszeri eltérések. Fontos az érintettek folyamatos monitorozása, esetleg magzatvízből történő minta vételre lehet szükség.
Az alábbi oldal egyszerűen áttekinthető, naprakész az érintett országok rizikója tekintetében: https://www.gov.uk/guidance/zika-virus-country-specific-risk#atoz