TELEFONOS IDŐPONTFOGLALÁS:
A szúnyogok terjesztik a betegséget okozó vírust. Az első eset 1871-ben Japánban került dokumentálásra. 3 billió ember él olyan területen, Ázsia és a Csendes-óceán nyugati részén, ahol potenciálisan megbetegedhet. A világon 24 ország mondható endémiásnak. Ebben a régióban a leggyakoribb oka a vakcinával megelőzhető agyhártyagyulladásnak. Az elárasztott vidéki rizsföldek közelében fordul elő jellemzően, mert ez kedvez a vektor (szúnyog) szaporodásának – meleg, esős időszakban különösen.
A legtöbb utazó számára csak alacsony veszélyt jelent, (68 ezer eset /év), de huzamosabb idejű kint tartózkodás esetén (több mint egy hónap) érdemes lehet a védőoltást kérni.
Kórokozó, terjedés:
JE (Japán encephalitis) vírus okozza, mely a fertőzött szúnyogok (CULEX) csípésekor kerül a szervezetbe.
Tünetek, szövődmények:
Csak a fertőzöttek 1%-ában alakulnak ki a klinikai tünetek, a csípést követő 5-15 napban. Ezek: láz, fejfájás, hányinger, hányás. Súlyosabb esetekben kóma, bénulás, agyvérzés is felléphet. Abban az esetben, ha az agyhártyagyulladás kialakul, 20-30% az esélye annak, hogy elveszítjük az érintett személyt. A gyógyultak 30-50%-a maradandó idegrendszeri tünetekkel él tovább. Nincs oki, csak tüneti terápia a betegség kezelésére.
Védettség:
- Az általánosan elfogadott megelőzési módjai a szúnyogcsípés elkerülésének. (megfelelő repellens készítmény alkalmazása a bőrön, öltözködés, háló alatt történő alvás, beltéri szúnyogriasztók használata, stb.)
- Vakcináció, két alapoltással, mely 2009-óta érhető el és 2012-óta adható 2 hónapos kortól is.
Az oltóanyag nincs itthon kereskedelmi forgalomba, egyedi importtal a Nemzetközi Oltóközpontok (így mi is) be tudják hozni, elérhető oltóközpontunkban.
Kinek lehet érdemes gondolni a védőoltásra?
Aki endémiás területen:
- tartózkodik egy hónapnál hosszabb ideig;
- endémiás területen tervezi jövőjét.